Nemožné, nemožné...

Autor: Ivana Dianova | 21.2.2015 o 15:51 | (upravené 21.2.2015 o 19:19) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  816x

Dnes som čítala článok, v ktorom sa premiér Fico zamýšľa nad tým ako ľudom na Slovensku vysvetliť, prečo by mali dať peniaze pre zadlžené Grécko. “Nemožné, nemožné”, mi znelo v hlave ako ozvena. Chápem, že situácia   mu  vyhovuje a získaná podpora zo strany voličov je esom v rukáve.  Dôkazom toho je aj  Sulík.  Jeho nadávanie na euroval a kritika určená rozmarným Grékom mu zaručili miesto v Európskom parlamente.

A na druhej strane sa sa sama seba pýtam: Odkedy si politici spytujú svedomie? Odkedy sa zaujímajú o to, čo si myslia obyčajní ľudia  ? Prečo rovnakým spôsobom neodsudzuj úaj Portugalsko, Írsko, Španielsko a Cyprus?  Aj tam predsa išli peniaze chudobných Slovákov.

Spomeňme si teda na zopár faktov z minulosti. Nezvládnuteľný schodok verejných financií  vytlačil Grécko z medzinárodných dlhopisových trhov. Prvý balík  v roku 2010 (obsahujúci 52.9 miliárd eur) bol poskytnutý krajine v rámci bilaterálnych pôžičiek. Je známe, že Slovensko sa na ňom nepodielalo a taktiež Nemecko dalo len záruky jeho rozvojovej banke KfW, ktorá poskytla peniaze prostredníctvom emisie dlhopisov. Nemeckí a slovenskí daňoví poplatníci teda neboli zaťažení. Ostatní členovia poskytli hotovosť Grécku. A tak môžeme povedať, že Grécko dlží napr. 185 eur každému Fínovi, 118 eur každému Slovinovi, 141 eur každému Španielovi a 15,2 miliárd KfW, ale nie nemeckým daňovníkom.

Neskôr bol vytvorený Európsky nástroj finančnej  stability -  EFSF čiže záchranný fond, ktorý bol sprevádzaný záručnými záväzkami členských štátov EMU. Fond získal peniaze vydávaním dlhopisov a teda  "európsky daňovník "  má priamu zodpovednosť v prípade zlyhania niektorej z investícií fondu.

V roku 2012 bol založený Európsky mechanizmus pre stabilitu EMS tzv. euroval. Každá krajina prispela do EMS, dokonca aj tá, ktorej sa program týkal a teda aj Grécko výškou 2,3 miliardy eur. Predpokladané trvanie programu je v priemere 32 rokov a ak Grécko za toto obdobie peniaze nesplatí, môže sa  "európsky daňovník " skutočne obávať.

27. novembra 2012 Eurogroup odsúhlasil, že v prípade primárneho prebytku by došlo k predlženiu splatnosti pôžičky. Ked v roku 2013 Grécko prebytok dosiahlo, nič také sa nekonalo. Pri štedrosti  "európskeho daňového poplatníka "si ešte spomeňme, že 11 % z 226,7 miliárd išlo priamo do Atén na potreby vlády a primárny deficit , ktorý už od roku 2013 neexistuje.   Ostatné peniaze boli použité na rekapitalizáciu bánk a splácanie dlhu.

Takže , ked Fico hovori žiadne daľšie peniaze pre Grécko, myslí to tak ako vtedy ke ďhovoril , že je ateista a potom odštartoval svoju prezidentsk ú kampaň ako verný katolík ? Alebo ako vtedy ked hovoril , že odíde z politiky ?Jeho  výroky mi pripominaju vlaky zadarmo, mizn ú ich  rýchlosťou a v praxi su neplatné ako referendum. Dozvedieť sa  pravdu ?Nemožné, nemožné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?