Nemožné, nemožné...

Autor: Ivana Dianova | 21.2.2015 o 15:51 | (upravené 21.2.2015 o 19:19) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  796x

Dnes som čítala článok, v ktorom sa premiér Fico zamýšľa nad tým ako ľudom na Slovensku vysvetliť, prečo by mali dať peniaze pre zadlžené Grécko. “Nemožné, nemožné”, mi znelo v hlave ako ozvena. Chápem, že situácia   mu  vyhovuje a získaná podpora zo strany voličov je esom v rukáve.  Dôkazom toho je aj  Sulík.  Jeho nadávanie na euroval a kritika určená rozmarným Grékom mu zaručili miesto v Európskom parlamente.

A na druhej strane sa sa sama seba pýtam: Odkedy si politici spytujú svedomie? Odkedy sa zaujímajú o to, čo si myslia obyčajní ľudia  ? Prečo rovnakým spôsobom neodsudzuj úaj Portugalsko, Írsko, Španielsko a Cyprus?  Aj tam predsa išli peniaze chudobných Slovákov.

Spomeňme si teda na zopár faktov z minulosti. Nezvládnuteľný schodok verejných financií  vytlačil Grécko z medzinárodných dlhopisových trhov. Prvý balík  v roku 2010 (obsahujúci 52.9 miliárd eur) bol poskytnutý krajine v rámci bilaterálnych pôžičiek. Je známe, že Slovensko sa na ňom nepodielalo a taktiež Nemecko dalo len záruky jeho rozvojovej banke KfW, ktorá poskytla peniaze prostredníctvom emisie dlhopisov. Nemeckí a slovenskí daňoví poplatníci teda neboli zaťažení. Ostatní členovia poskytli hotovosť Grécku. A tak môžeme povedať, že Grécko dlží napr. 185 eur každému Fínovi, 118 eur každému Slovinovi, 141 eur každému Španielovi a 15,2 miliárd KfW, ale nie nemeckým daňovníkom.

Neskôr bol vytvorený Európsky nástroj finančnej  stability -  EFSF čiže záchranný fond, ktorý bol sprevádzaný záručnými záväzkami členských štátov EMU. Fond získal peniaze vydávaním dlhopisov a teda  "európsky daňovník "  má priamu zodpovednosť v prípade zlyhania niektorej z investícií fondu.

V roku 2012 bol založený Európsky mechanizmus pre stabilitu EMS tzv. euroval. Každá krajina prispela do EMS, dokonca aj tá, ktorej sa program týkal a teda aj Grécko výškou 2,3 miliardy eur. Predpokladané trvanie programu je v priemere 32 rokov a ak Grécko za toto obdobie peniaze nesplatí, môže sa  "európsky daňovník " skutočne obávať.

27. novembra 2012 Eurogroup odsúhlasil, že v prípade primárneho prebytku by došlo k predlženiu splatnosti pôžičky. Ked v roku 2013 Grécko prebytok dosiahlo, nič také sa nekonalo. Pri štedrosti  "európskeho daňového poplatníka "si ešte spomeňme, že 11 % z 226,7 miliárd išlo priamo do Atén na potreby vlády a primárny deficit , ktorý už od roku 2013 neexistuje.   Ostatné peniaze boli použité na rekapitalizáciu bánk a splácanie dlhu.

Takže , ked Fico hovori žiadne daľšie peniaze pre Grécko, myslí to tak ako vtedy ke ďhovoril , že je ateista a potom odštartoval svoju prezidentsk ú kampaň ako verný katolík ? Alebo ako vtedy ked hovoril , že odíde z politiky ?Jeho  výroky mi pripominaju vlaky zadarmo, mizn ú ich  rýchlosťou a v praxi su neplatné ako referendum. Dozvedieť sa  pravdu ?Nemožné, nemožné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?